Sezon Sonu %50 İndirim Kampanyası

Çeyrek Altın ve Cumhuriyet Altını Kaç Gram

Tam, Yarım, Çeyrek Altın, Cumhuriyet AltınıSANAL MAĞAZA İÇİN TIKLAYINIZ…

Çeyrek altın, diğer bilinen adıyla küçük altının, yarım altın, tam altın ya da Cumhuriyet altınının kaç ayar ya da kaç gram altın olduğu halkımız tarafından tam olarak bilinmemektedir.

Ziynet altınları kaç ayar derseniz; Cumhuriyet altını, çeyrek, yarım ve tam altın 22 ayar altından üretilmektedir. 24 ayar altını 1000 milyem olarak düşünürsek; ziynet altın 22 ayar altın olduğuna göre, içerilerinde binde 916 has altın mevcuttur.

Küçük altın 1,8 cm çapında olup, 22 ayar olarak ağırlığı 1,754 gramdır. Tam altınının dörtte biri kadar olduğu için çeyrek altın adı verilmiştir. Çeyrek altının içinde yaklaşık olarak 1,60 gram has altın bulunmaktadır. Yarım altın bunun 2 katı, tam altın da 4 katıdır. Ata altın ya da Ata lira da denilen Cumhuriyet altını ise tam altından sadece 0,20 gram daha ağırdır.

Hem sünnet, evlilik ya da yeni doğan bebekler için ideal bir hediye hem de doğru bir yatırım aracıdır. Bunun yanında çeyrek altın, bazı kadınlar ve erkekler tarafından “altın günü” adı verilen ve ülkemiz insanlarına has bir uygulama ile birikim amacıyla da kullanılmaktadır. Çeyrek altın, hediye amaçlı çok fazla kullanıldığı için çengelli iğne takılabilecek şekilde kulplu altın olarak da üretilir. Satın alırken, dilerseniz kuyumcunuzdan kulpsuz ya da kulplu olarak isteyebilirsiniz. Aralarında fiyat farkı yoktur. Eski tarihli ya da yeni tarihli altın olması ise; eski tarihli altınların yıpranmış ve gramı cüzi miktarda azalmış olduğu varsayılarak fiyatı bir miktar etkilemektedir.

Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Eğer çeyrek altın, yarım altın, tam altın ya da Cumhuriyet altının fiyatı nasıl hesaplanır derseniz; öncelikle has altın gram fiyatını bilmemiz gerekir. Çeyrek altının fiyatını yaklaşık olarak bulmak için 24 ayar has altın fiyatını 1,60 (gram) ile çarpmamız yeterli olur. Yarım altın bunun iki katı, tam altın ise 4 katı olacaktır. Bugünkü Cumhuriyet altını fiyatını hesaplamak için ise 24 ayar altın gram fiyatını 6,60 ile çarpmak yeterli olur.

Örnek olarak altın bugün 95 TL ise çeyrek altın 95*1,6=152 TL olur. Cumhuriyet altını ise bugünkü fiyat ile 95*6,60=627 lira olacaktır. Ayrıca bu hesaplama işlemini yaparken, altının alış-satış fiyatları arasında da bir miktar fiyat farkı olabileceğini göz önüne almalıyız.

SANAL MAĞAZA İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: cumhuriyet altını kaç gram, çeyrek altın kaç gram, tam altın kaç gram, çeyrek altın kaç gr, çeyrek kaç gram, çeyrek altın kaç ayar, cumhuriyet altını kaç gramdır, küçük altın kaç gram...

Yorumlar

5 Yorum yapılmış: “Çeyrek Altın ve Cumhuriyet Altını Kaç Gram”

 1. Mustafa Gönen diyor ki: 23 Şub 2010 10:16

  Ben 1 kg has altının 22-18-14 ayara düşürülmesi için içine ne kadar bakır ilave edilmesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

 2. Pırlanta diyor ki: 23 Şub 2010 10:41

  Bu linkteki yazıda, altın ayarlarına göre içerisinde ne kadar has altın ve katkı maddesi olması gerektiğini görebilirsiniz: altın ayarları ve renkleri

 3. Diyar diyor ki: 24 Ara 2012 00:04

  Birikim için altın alıp saklamak yerine şu günlerde çok duyulan bankaların altın hesabı işlemine girmek mantıklı mıdır?

 4. Nihat diyor ki: 06 Tem 2016 02:56

  Meb 22k altın kaç ayar sayılı 585mi yoksa583mu?

 5. Pırlanta diyor ki: 30 Ağu 2016 18:05

  Merhaba, 22K altın 915 olarak tanımlanmaktadır. 14K ise 585 olarak ifade edilir. İyi günler dileriz.

Bu konuda sizin de söyleyecekleriniz olabilir. Yorum yapın, yayınlayalım...