Ana Sayfa / Sevgililer Günü Hediyesi / Sevgililer Günü Anlamı ve Adetleri

Sevgililer Günü Anlamı ve Adetleri

Kalp Kolye Fiyatları ve Modelleri

KALPLİ KOLYE MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Valentine, Valentinian, Valens ya da Valentius gibi değişik isimlerle anılan aziz, dünyanın dört bir yanında herkesin birbirine sevgi sözcükleri söylediği bu anlamlı güne ismini veren kişidir. İlk kutlamadan bu yana 2500 yıllık bir süre geçtiği dikkate alınırsa Sevgililer Günü’nün anlamı ve adetlerinde önemli değişiklikler olacağı muhakkaktır. Yaşanılan bölgenin ve içinde bulunulan toplumun adetlerine göre şekillenen Sevgililer Günü adetleri ve inanışları gün geçtikçe ilginç bir hal almaya devam etmektedir.

Rivayete göre ilk Sevgililer Günü adeti, Aziz Valentine tarafından organize edilen çekiliş torbasına, kız ve erkek isimleri yazılıp atılmasıdır. Torbadan çıkan isim ile bir yıl boyunca sevgili olunuyormuş.

Daha modern bir inanışa göre de 14 Şubat günü radyo veya televizyonda bayanın duyduğu ilk erkek ismi; erkekler için de ilk bayan ismi hayatının aşkı olacakmış.

Başka bir yöresel adet de, İngiltere kırsallarındaki bir bölgede el yapması “aşk kaşıkları“dır. Tahtadan yontulan ve üzerine desenler işlenen bu güzel hediye, her Sevgililer Günü‘nde yani her 14 Şubat’ta sevgiliye hediye edilirmiş. Herkes de birbirinden daha güzel aşk kaşıklarını yapmak için çabalarmış. Desen olarak kalp, anahtar ve kilit figürleri kullanılırmış. Bunun anlamı ise, “Sen kalbimin kilidini açtın” demekmiş.

Sevgililer Günü’nde bir eldiven bulursanız, gerçek aşkınız şu andaki sevgiliniz değil anlamına gelmektedir.

Bazı ülkelerde genç bayanlar sevgili adaylarından 14 Şubat hediyesi olarak birer giyecek alır. Eğer kız bu kıyafeti giyerse anlamı, evlenme teklifini kabul etmiş olmasıymış.

Bazı ülkelerdeki inanışa göre, Sevgililer Günü’nde bir kadın gökyüzünde bir ardıç kuşunun uçtuğunu görürse denizciyle evlenirmiş. Serçe görürse fakir bir adamla evlenir, ama çok mutlu olurmuş. Eğer saka kuşu görürse bir milyonerle evlenir, güvercin görenin ise huzur dolu bir yuvası olurmuş.

Başka bir inanışa göre; evlenmeyi düşünebileceğiniz 5-6 kişinin adını aklınızdan geçirin ve elinize bir elma alın. Elmanın sapını çevirmeye başlayın ve bu sırada isimleri tekrarlayın. Elmanın sapı koptuğunda hangi isim aklınızdan geçmekteyse onunla evlenirsiniz.

İtalya’da Sevgililer Günü’nü kutlamak ve Katolik azizlerini anmak için büyük ziyafetler verilmektedir. Kadınlar daha gün doğmadan kalkıyor ve pencereden bakmaya başlıyor. Çünkü dışarıdan geçen ilk erkeğin hayatlarının erkeği olacağına ve 1 yıl içinde evleneceklerine inanmaktadırlar.

Bunlar ve benzeri ilginç adetler, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü renklendirdiği gibi bu günün anlamını da bir nebze ortaya koymaktadır. Günümüzde “Anneler Günü”, “Babalar Günü” gibi yaygın olarak kutlanan Sevgililer Günü için özellikle hediyelik sektöründe büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Sevgililer Günü nedeniyle özel hediyeler hazırlanırken, bunların çoğunluğunu kalp biçimli hediyeler oluşturuyor.

KALPLİ KOLYE MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: anahtar kolyenin anlamı, anahtar kolye anlamı, hedıyelık tektas, hediyelik yüzük, sevgililer günü anlami, anahtarlı kolyenin anlamı, anahtarlı kilit kolye nin anlamı, anahtarda kalp ne anlama gelir…

DİĞER YAZILAR

1,62 Karat Pırlanta 5 Taş Alyans

Sizin Pırlanta Tercihiniz Hangisi?

Sizin Tercihiniz Hangisi? Elmasın milyarlarca yıllık yolculuğu sanat ile buluştu ve şık montürlerin üzerini süsleyen …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.