Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Pırlantanın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta satın alırken gerçek olduğundan emin olunmalıdır. Peki, pırlantanın gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır? Öncelikle satın alınacak olan pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamak için mevcut olan pırlanta ile karşılaştırılmalıdır. Bu bile olsa pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamak için sertifikasının olup olmadığını sorgulamak gereklidir. Bunun yapılması, pırlanta sahtekarlığını ortaya çıkarmaktadır. Sirius Pırlanta gibi mücevher markaları, GIA, HRD gibi uluslararası otoriteler tarafından verilmiş olan bağımsız sertifikaları göstermektedir ve bunu yaparken de büyük bir mutluluk duymaktadır. Çünkü Sirius Pırlanta’nın sattığı tüm pırlantalar gerçektir. Bunun yanı sıra pırlantanın bağımsız bir uzmana gösterilmesi de mümkündür. Bu konuda da Sirius Pırlanta’nın uzmanlarından destek alınabilmektedir.

 

Pırlantanın mutlaka sertifikasıyla alınması gerekmektedir. Pırlantaların ışığı kırma katsayısı çok yüksektir. Bu nedenle ışık içinden geçerken çok fazla bükülmektedir. Böyle olunca da pırlantanın ışıl ışıl parlaması söz konusu olmaktadır. Parlak taş kuvars ya da camdan yapıldıysa pırlanta gibi parıldaması mümkün değildir. Pırlantada ikili yansıma görülüyorsa bu büyük bir olasılıkla mozanittir. Ayrıca taşın doğrudan içinden bakmak da bir başka yöntemdir. Pırlanta, bir yüzüğe takılmışsa, bu durumda taşın tabanını görülmez. Bunların yanı sıra pırlanta röntgen ışığında görülmemektedir. Bu da pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanın bir yöntemidir. Sirius Pırlanta da bir pırlantanın gerçek olup olmadığını pırlanta ölçüm cihazları ile tespit etmektedir.

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.