Ana Sayfa / Değerli Renkli Taşlar / Zeytin Taşı veya Peridot

Zeytin Taşı veya Peridot

Oval Kesim Peridot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zebercet Zeytin Taşı veya Peridot, mücevher sektöründe eski mısıra kadar uzanan bir tarihe sahiptir. İlk mücevhere dönüşmesi de bu tarihlere denk gelir. İlk olarak, Kızıldeniz’e kıyısı olan Zebercet Adası’nda bulunduğu için aynı zamanda “Zebercet Taşı” adıyla da bilinir. Peridot taşı zümrüt ailesindendir. Yeşilin daha açık tonlarını taşır. Renginin açık yeşilliği, yeşil zeytini andırdığından, bazı bölgeler de zeytin taşı da denir. Peridot taşı ayrıca ABD’ye bağlı Hawaii adasında da bulunmaktadır. Buranın yöresel inanışlarında önemli bir yer teşkil etmektedir. Kutsal inanışlarda gökyüzündeki evlerin peridot taşından yapıldığına inanılır. Astrolojideyse aslan, ikizler, terazi ve başak burcunu taşıyanlarda yüksek etkisi olduğuna inanılmaktadır. En çok zenginlik, sağlık ve dostluk simgesi olarak bilinir ve kullanılır.

Peridot(Zebercet) Taşının Faydaları:

  • Ruhun içine kapandığı korkuyu alır.
  • Evhamlı ve şüpheci insanlarda kuruntuyu aza indirir.
  • Böbreklerin çalışmasına yardımcı olur.
  • Mutluluk hissi verir.
  • Kalp hastalarında ritmi düzenlemeye yardımcı olur. Tedavilerde destekçidir.
  • Birçok girişimde başarılı olunmasına, para kazanmaya ve sevince yardımcıdır.
  • Daha çok dostluk taşı olarak bilinir ve dostlukları sağlamlaştırır.
  • Sakinleştirici, telkin edicidir.
  • Sindirime yardımcı olduğuna inanılır.

Peridot ile birçok mücevher yapılmıştır. Kolyeler, yüzükler ve küpeler bunların ilk sıralarındadır. Renkli taşlı mücevherler arasında da değişmez yerini almış ve modellere bambaşka bir zarafet katmıştır. Peridot gibi doğada bulunan ve işlenerek mücevhere dönüştürülen birçok değerli ve yarı değerli taşı bir araya getirmek ustalık istediği kadar göz zevki ve önemli derecede taş bilgisi de gerektirir. Mücevher yapımı için seçilen her değerli taş, her modelde veya altın renginde uyumlu durmalıdır. Bu yüzden tasarımcının koleksiyonu doğru bakış açısıyla değerlendirerek mücevher hazırlığına başlaması gerekmektedir. Ortaya çıkacak mücevherin değerini etkileyen en önemli unsur da kesimidir çünkü aslında bir taşı olabildiğince etkileyici göstermenin sırrı kusursuz bir taş kesiminden geçer. Farklı doğal taşlar için farklı kesim şekilleri kullanılabilir. Tasarımcının yaratıcı zekâsına ve ustanın zanaatkârlığına bağlı olarak birçok yeni ve özel kesim bile uygulanabilir. Elbette üretim öncesinde, taşın değer derecesi de uzmanlar tarafından belirlenir. Sonunda da ortaya doğa ve insanın uyumundan bambaşka bir güzellik meydana gelir.

 

 

DİĞER YAZILAR

pırlanta yüzük modelleri

Pırlanta Taşlı Çiçek Yüzük

Sevgilinize yüzük seçiminde, klasik modeller dışında bazen farklı arayışlara ve zevklere yönlenmek isteyebilirsiniz. Fantezi Pırlanta …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.