Ana Sayfa / Genel / Bazı Renklerin Anlamları -1-

Bazı Renklerin Anlamları -1-

  • Siyah ve Beyaz
  • Kırmızı
  • Sarı

Her rengin bize hissettirdiği bir duygu vardır. Bilinçaltımızı etkiler ve bizim algılarımızı çeşitli şekillerde tetikler. Bazı renklerin anlamları huzur verirken, kimisi içimizi sıkabilir. Daha çok ateşlendirebilir, heyecan vererek, adrenalinimizi yükseltebilir. Tabi tam tersi olarak, öfkeliysek, sakinleştirebilir de…

Siyah ve Beyaz:

Siyah ve beyaz bütün renklerin çıkış noktası olduğundan nötr(tarafsız) olarak algılanır ve ana renkler kuşağına girmez. Bu renkler daha çok çeşitli renklerin, tonların elde edilmesinde etkendir.  Siyah ana renk kartelasında ki yedi rengin tümünü emer, beyaz ise hepsini yansıtır.

Beyaz, saflığı, barışı, yeni başlangıçları ve devamlılığı anımsatır. Bunu pırlanta ile bağdaştıracak olursak; pırlanta da aynı anlamları taşımaktadır. Evlenme teklifi sırasında takılan pırlanta tektaş yeni bir başlangıcı, bağlılığı, devamlılığı ve saf duyguları ifade eder.

Beyaz(G, H, I, J) renkte pırlantalar yüzeylerine düşen ışık huzmesini emerek, kesimi sayesinde, içeride ışığı milyonlarca tona ayırır ve dışarıya, aldığının yaklaşık 1,5 katını geri yansıtır. Böylelikle pırlantanın parıltısı ortaya çıkar. Eğer pırlanta ekstra beyaz(D, E, F) renk sınıfındaysa, söz konusu ışık patlaması iyice artar ve renklerden mükemmel bir parlaklık yaratarak, göz kamaştırıcı bir ışık festivaline dönüşür.

Sarı:

Bunun yanında sarı ve kırmızı ana renkler olarak bilinir. İlk olarak akla gelen Güneş ve altındır. Bu yüzden sarı yaşamı, zenginliği, zekâyı ve arzuları işaret eder. Parlak ve dikkat çekici bir renktir. Aynı zamanda geçiciliği de simgeler. Bu yüzden bütün taksilerin ortak rengi sarı olarak belirlenmiştir. Citrin sarıya en çok doymuş ve anlamlarını taşıyan doğal taştır. Citrin’in birçok tonu olmasına karşın, parlak sarısı en çok tercih edilenidir.

Kırmızı:

Tutkunun rengi… Aşkı, sevgiyi, arzuyu ifade eder. Bunun dışında tehlikeyi de anlatır. Tutkulu, cüretkâr, cesur ve tehlikeli aşkların rengidir. İktidar ve güçlü karakterleri, hırsları da sembolize eder kırmızı. Bilinçaltımıza ateşin, öfkenin, karşı koymanın, harekete geçmenin sinyallerini yolladığı kadar aynı zamanda durmak gerektiğinin işaretidir. Dikkatli olmanın, tehlikenin, ölümcül durumlarında habercisidir. Kırmızı meydan okuyan, güçlü bir renktir. Yakut kırmızısıysa dünya üzerindeki en güzel tondur. Yakut en değerli mücevherler arasında yer alır. Tarih boyunca yakuta önem verilmiş, kutsallaştırılmıştır. Yakutun gücüne önceki yazımızda değinmiştik. Mücevherler arasında da yakut asaleti ve büyüleyici kırmızısıyla bambaşkadır.

DİĞER YAZILAR

E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik

Soru: Internette güvenlik nedir? Cevap: Internet üzerinden alışverişlerde güvenlik en önemli aşamadır. E-Ticaret’te alıcı, satıcıyı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.