Küpenin Tarihi

Tarihte Küpe Kullanımı

Küpe, ilk insanlardan bu yana karşısındakini etkilemek ve renkli bir görünüm oluşturmak için kullanılmıştır. Eski insanlar kulaklarını deler, çeşitli taşlar, sopalar, hayvan kemikleri ve buna benzer objeleri takarlardı. Sadece kulaklarına değil, burunlarına veya başka yerlerine de eklentiler takarlardı. Bugünkü bildiğimiz şeklini almaya ve kullanılmaya İlk olarak eski mısır zamanında başlanmıştır.

Babil’de ve Asya medeniyetlerinde küpe; toplum içinde rütbe göstergesiydi ve yalnızca erkeler takardı. Sanılanın aksine, kadınlar erkeklerden daha sonra takmaya başlamışlardır.

Altın zanaatkârlığı ilerledikçe, görüntüsü daha zarifleşti. Romalılar küpeleri değerli taşlarla süslerdi, Yunanlılar ise çıngırak şeklinde altın küpeler takardı. Denizciler ve korsanlar, incili olanları seçerken, kraliyet mücevherlerle donatılmış, gösterişli olanlarını takardı.

Ortaçağa kadar gösterişin ayrılmaz parçası olan küpeler, ortaçağda fazla rağbet görmemesine karşın, Rönesans dönemiyle birlikte tekrar popüler olmuştur. Rönesans ile birlikte daha sanatsal çizgiler kazanarak, tekrar günlük takılar haline gelmiştir.

Sanıldığının aksine, küpe kadınlar kadar erkeklerinde kullanımındadır. Hatta erkekler, kadınlardan daha önce kullanmaya başlamıştır.

Günümüzde Küpe

Günümüze geldiğimizde, mücevherlerin ayrılmaz parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Binlerce model arasından en değerli olan pırlantalılardır. Pırlanta firmaları, mücevher severler ve takı tutkunları için farklı seçenekler sunmaktadır. En fazla kullanılan küpe formu da halka şeklinde olanıdır. Şıklığından ve kullanımının rahatlığından ötürü, kadınların en çok tercih ettiği model halka küpelerdir.

Pırlanta en çok 18 ayar altınla tercih edilmekte ve küpeler için de 18 ayar altın madeni kullanılmaktadır.

Eğer şık bir yeni yıl hediyesi düşünüyor ve hala ne alacağınıza karar veremediyseniz, güzel bir seçenek olacaktır.

Altının çeşitli renkleri ve farklı mücevherlerle donatılmış küpe modellerini internetten de inceleyebilirsiniz. Daha sonra beğenmiş olduğunuz model veya modelleri satın alarak, yorulmadan ve zaman kaybetmeden alışveriş yapabilirsiniz.

Internet alışverişi ile ilgili dikkat etmeniz gereken ilk unsur, sitenin güvenilir olmasıdır. E ticaret siteleri SSL sertifikası güvenlik sertifikalarına sahip olmalıdır. Böylece kredi kartı bilgileriniz korunmuş olur.

Ardından, internet üzerinden yapılan ufak bir araştırma da işinize yarayabilir. Eğer alış veriş yapacağınız sitenin hakkında ki yorumlar olumluysa, daha içinize sinerek alış veriş yapabilirsiniz.

 

DİĞER YAZILAR

Sirius Pırlanta dan Sevgililer Gününe Özel Kalbimdeki SEN Koleksiyonu

Sirius Pırlanta ailesi olarak herkesin pırlantası olsun istiyoruz. 2019 yılında Sevgililer Günü ‘ne özel yaptığımız …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.