Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Pırlanta Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Pırlanta Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Rapaport Pırlanta Fiyat HesaplamaPırlanta, çok değerli bir taş olduğu için fiyat hesaplamasında çok küçük değerler dahi önem kazanmaktadır. Küçük parçaları bile milyarlar edebilen pırlantalar için fiyat hesaplamada ortak bir sistem geliştirilmeye çalışılmış ve bu doğrultuda 1980’li yıllarda ortaya çıkan bir sistem kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde satış yapan çoğu firma, rapaport adı ile bilinen bu pırlanta fiyat listesini kullanarak fiyatlandırma yapmaya çalışır. Bu pırlanta fiyat hesaplama sistemi oldukça özeldir ve herkesin erişimine açık değildir. Üyelik yolu ile elde edilerek çoğaltılması dahi yasak durumdadır. Bu durumda pırlantanın daha gizemli ve değerli olmasını sağlamıştır. Pırlanta Fiyatlarını hesaplamak için sadece pırlanta konusunda uzman tedarikçiler rapaport fiyat listesine ulaşabilir.

Bu rapaport adı verilen pırlanta fiyat hesaplama çizelgesinde bir tablo vardır ve bu tabloda değişik özelliklere göre pırlantanın değerleri yer almaktadır. Bu özellikler arasından fiyatı öğrenilmek istenilen pırlantanın özelilklerine göre seçim yapılacak burada bulunan fiyat alınır. Daha sonra bu fiyat katsayısı, pırlantanın karatı ve 100 olan sabit birim ile çarpılarak pırlantanın fiyatı bulunur.

Bunun haricinde pırlantanın fiyatının hesaplanmasında pek çok etken bulunmaktadır. Taşın kesimi, simetrisi, işçiliği, cilası, floresansı gibi değişik özellikleri pırlantanın fiyatını belirlemektedir. Bu bilgiler doğrultusunda pırlantanın gramı ne kadarya da 1 karat pırlanta kaç lira gibi sorular yersiz kalmaktadır. Çünkü aynı büyüklükteki pırlantanın fiyatı diğer özelliklerine göre çok farklılık gösterebilir. Bunun yanında pırlantayı alacağınız firmanın fiyatlandırma politikası da ürün fiyatı üzerinde etkili olacaktır.

Günümüzde her ne kadar en yakın kuyumcuya giderek göze hoş gelen bir pırlanta seçilse de, belirtilen özellikler iyi bir pırlanta alabilmek için dikkat edilmesi gerekilen noktalardır. Yeterli kalitede ve uygun fiyatlı olarak alacağınız bir pırlanta her zaman değerini koruyacaktır.

İLGİLİ ARAMALAR: pırlanta fiyatları nasıl hesaplanır, bir karat pırlanta kaç lira, pırlanta fiyatı hesaplama, 1 karat elmas fiyatı, pirlanta fiyat listesi, pirlanta karat fiyati, pırlanta hesaplama, 1 karat pırlanta fiyatı…

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.