Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Tektaş Berraklığı Ne Demek?

Tektaş Berraklığı Ne Demek?

Tektaş pırlantada berraklık, çoğu insanın kafasını karıştıran konuların arasında gelmektedir. Berraklık pırlantanın ışığı yayması sayesinde ışıl ışık görünmesi demek değildir. Peki, tektaş berraklığı ne demek? Berraklık, pırlantanın 4C kuralının bir özelliğidir. Berrak pırlanta, içinde kusurların olmadığı pırlanta anlamına gelmektedir. Ancak kusursuz pırlantanın bulunmasının çok zor olduğu da bilinmelidir. Az ya da en küçüklerine sahip olan pırlantalar en kaliteli olarak pırlanta olarak tanımlanmaktadır. Pırlanta berraklığı farklı simgelerle ifade edilmektedir. Sirius Pırlanta, berrak pırlantalı tektaş yüzük modellerini tasarlamakta ve beğeniye sunmaktadır. Sirius’un online satış sitesinde yer alan  tektaş yüzüklerdeki pırlanta özel olarak tasarlanmış büyüteç altında incelendiğinde, içinde herhangi bir lekenin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle de fiyatı en yüksek olan pırlanta tektaş yüzüklerin başında gelmektedir. Berraklık konusunda mükemmeli arayanlara en iyi renk olan D sınıftaki taşlar tavsiye edilmektedir.

 

Sirius Pırlanta, VVS1, VVS2 sınıfındaki taşlarla tasarlanan tektaş yüzük modellerinin de satışını gerçekleştirmektedir. Bu tür pırlantalarda çok küçük ve çok az leke verdir. Uzman olmayan bir kişinin büyüteçle incelediğinde bu sınıftaki taşı lekesiz olarak nitelemektedir. Sirius, bu tür taşa sahip pırlanta tektaş yüzüğü, biraz daha uygun fiyatla satmaktadır. VS1, VS2 sınıfındaki pırlantada yalnızca büyüteç altında görülebilen birkaç adet ufak leke verdir. SI1, SI2 sınıfı, yalnızca büyüteç altında görülebilen leke içerdiğini göstermektedir. I1, I2 ve I3 ise çıplak gözle görülen çok sayıda kusura sahip berraklık sınıfıdır. Sirius, bu kalitedeki pırlantayı bulundurmamaktadır. Tektaş berraklığı ne demek diye araştırma yapılırken bu bilgilere sahip olmak, alışveriş sırasında hata yapmamayı sağlamaktadır.

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.