Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Tektaş Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tektaş Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzük ölçüsünün hatasız bir şekilde alınması önemlidir. Ancak internetten tektaş yüzük siparişi verirken yüzüğün parmağa tam olarak uygun olup olmadığı ile ilgili içinde şüphe taşıyanların da olduğu bir gerçek. Ancak Sirius Pırlanta, sipariş esnasında ekrana gelen yüzük ölçüsünün tam olarak yazılması durumunda en doğru ölçüye sahip yüzüğü teslim etmektedir. Peki, tektaş yüzük ölçüsü nasıl alınır? Ölçü alınması için genellikle üç ayrı yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan birisi yüzük çevresine göre ölçmedir. Bu işlemde ilk olarak bir ip parmağa sarılması, ipin iki ucunun birleştiği yer bir kalemle işaretlenmelidir. Sonrasında milimetre ölçüsü olan bir cetvelle ip üzerinde işaretlenen yerler arasında kalan uzunluk ölçülmelidir. Çıkan değer, parmağın çevresinin uzunluğudur. Daha sonra da yüzük ölçüm tablosunda parmak çevrenize göre belirlenmiş olan yüzük ölçüsü kontrol edilmelidir.

 

Tektaş yüzük ölçüsü nasıl alınır diye sorulurken bir diğer yöntem de yüzük çapına göre ölçmedir. Bu yöntemde daha önceden takılan bir yüzük kullanılmalıdır. Yüzük yatay bir şekilde düz bir zemine konularak yüzüğün çapı ölçülmelidir. Yani yüzüğün en geniş iki nokta arasındaki mesafenin ölçülmesi gereklidir. Sonra da cetveldeki değeri milimetre cinsinden sonuç okunmalıdır. Bir başka yöntem ise profesyonel ölçümdür. Bu ölçüm işlemi herhangi bir kuyumcu tarafından da yapılabilmektedir. Çünkü kuyumcularda yüzük numarasının belirlenmesini sağlayan “malafa” adı verilen alet vardır. Bu yöntem, ilk iki yönteme göre çok daha doğru sonuç çıkarmaktadır. Bu işlemler yapıldıktan ve yüzük ölçüsü alındıktan sonra Sirius Pırlanta’dan tektaş yüzük siparişi verilebilmektedir.

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.