Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Tektaş Pırlanta Modelleri Nasıl Hazırlanır?

Tektaş Pırlanta Modelleri Nasıl Hazırlanır?

Tektaş pırlanta modelleri, her kadının hayalini süsleyen takılardır. Peki, tektaş pırlanta modelleri nasıl hazırlanır? Tektaş pırlanta modellerin hazırlanması, büyük bir ustalık ve titizlik gerektirmektedir. Tasarımcı, tektaş yüzüğün parmağa takılacak olan halka bölümü yani montürü için gerekli olan madeni yüksek sıcaklıkta eritmekte ve sonrasında kalıba dökerek soğumaya bırakmaktadır. Soğutulup kalıptan çıkartılan maden, bir süre daha bekletilmekte, ardından, bir süre ateşle yumuşatılmaktadır. Bu işleminin tamamlanmasının ardından montür yuvarlak formuna getirilmektedir. Yuvarlanan maden parçası uçlarından kaynakla birbirine sabitlenir, ardından yeniden soğumaya bırakılır. Bu esnada pırlantanın takılacağı yuva da hazırlanır. Bu kısım, yüzüğün küçük bir kısmıdır ve bu nedenle ince işçilik isteyen bölümlerden biri olmaktadır.

 

Tektaş pırlanta modelleri nasıl hazırlanır? Denilerek araştırma yapıldığında bütün bu aşamaların tamamlanmasının ardından hazırlanan tektaşın takılacağı bu bölüm, halkaya kaynakla monte edilmektedir. Sonra yeniden soğumaya bırakılmaktadır. Soğutma işleminden sonra malafaya getirilen yüzük, parmak ölçülerine göre ayarlanır. İşlemin tamamlanmasıyla, yüzük üzerindeki pürüzler düzeltilir ve son olarak cilalanır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından da yüzüğe göz kamaştırıcı pırlantası mıhlanır. Büyük ve ince bir ustalıkla pırlantaya zarar vermeden, taş yüzüğe mıhlanır ve sabit hale getirilir. Bu işlemden sonra tektaş yüzüğün son cilası yapılarak, hazır hale getirilir. Ardından bu yüzükler Sirius Pırlanta’nın online satış sitesinde sergilenir.

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.