Ana Sayfa / Genel / Baget Kesim Hakkında

Baget Kesim Hakkında

 

Pırlanta denildiğinde, akıllarda klasikleşmiş yaygın bir kesim beliriyor; bu da elbette şeklinden adını alan yuvarlak (round) kesim şekli. Pırlanta kesimleri arasında ışığı en iyi yansıtan, 57 fasetten oluşan yuvarlak pırlanta kesimi olarak bilinmektedir. Pırlanta seçiminde yuvarlak kesim tercih edilse de artık bu durum biraz değişmiş görünüyor.

Özellikle son zamanlarda baget (baguette) kesim oldukça popüler hale geldi. Biz de size baget kesim pırlanta ile alakalı bazı önemli bilgileri vermek istedik.

Baget Kesim Pırlanta Kalite ve Özellikleri:

-Baget (baguette cut) kesim şekli çok zarif bir görüntü sergiler.

– Genelde 14 fasete (kesim yüzeyine) sahiptir.

-Bu kesimde toplam derinlik, kesim şeklinden dolayı ışık yansımasını etkilemez.

-Yuvarlak kesim pırlantaya göre daha kesim şeklinden dolayı ışığı daha az yansıtır.

-Kesim yüzeylerinden dolayı içinde ki doğal izleri görmek daha kolaydır.

-Kesim şeklinden dolayı aynı renk sınıfında kabul edilen baget kesim taşlar yuvarlak kesim pırlanta taşlara göre daha sarıya yakın görünüm sergiler.

-Bu kesim şekli; pırlantanın stadandardize  kesim, özellik ve orantılarına sahip değildir ve standart dışı kesim şekillerinden biri olarak sınıflandırılır.

-Zümrüt (Emerald) ve Aşer (Asscher) kesime pırlantaya en yakın olan kesim şeklidir. Ancak bu kesimlere göre fiyat açısından daha avantajlıdır.

Eğer baget kesim pırlantalı bir yüzük almaya karar verdiyseniz size birkaç tavsiye vermek istiyoruz.

-Baget kesim pırlanta alacağınız zaman, yuvarlak kesimle eşit seviyede parlaklığı yakalamanız için daha büyük karat seçmenizi öneririz.

-Baget seçerken daha yüksek berraklığa ihtiyacınız yoktur. Çıplak gözle bakıldığında görülen bir iz yoksa bu yeterlidir. Zaten bu kesim şeklinde çok ufak izler, yuvarlak kesimdeki kadar görülmez ve berraklığı etkilemez.

Baget kesim pırlanta artık klasikleşmiş yuvarlak ve diğer kesim pırlanta taşlara oranla hem daha sade ancak aynı zamanda bu sadelikle daha dikkat çeken forma sahiptir. Eğer siz de farklı olmayı seçenlerden rutinden sıkılanlardansanız bageti kesimli bir pırlantalı ürünü denemenizi tavsiye ediyoruz.

DİĞER YAZILAR

E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik

Soru: Internette güvenlik nedir? Cevap: Internet üzerinden alışverişlerde güvenlik en önemli aşamadır. E-Ticaret’te alıcı, satıcıyı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.