Ana Sayfa / Evlilik Hazırlıkları / Evlilik Öncesinde Hazırlıklar

Evlilik Öncesinde Hazırlıklar

 

Evlilik bir çiftin hayatında ki en önemli aşamadır. Oldukça heyecanlı, bir o kadar yorucu ve önemli bir süreçtir. Tatlı bir telaşın yaşandığı bu süreçte iki tarafta ortak payda da buluşarak, hayatlarının devamını ne şekilde inşa edeceklerini planlarlar.

Evliliğinizi planlarken bazı temel aşamalar vardır.  Süreç ne kadar fazla olursa olsun, zaman her zaman kısıtlıdır. Bu yüzden bazı adımları özetle sıralayarak, ideal bir düğün süreci için işinizi kolaylaştıralım.

Eğer iyi bir planlama yaparsanız, korkmanıza gerek yok. Belki hesapta olmayan ufak tefek sürprizler çıkabilir ama yine de ana plan işleyecek ve süreç tam istediğiniz şekilde planlanacaktır.

Tarihi Ayarlayın

Evlilik süreci içinde ilk olarak nikâh gününü belirlemelisiniz. Böylelikle nikâh tarihine kadar kalan sürenizi ve o güne dek yapılacakları nasıl zaman dilimlerine böleceğinizi planlayabilirsiniz. Hem de gözünüzde her şey daha da netleşir ve elle tutulur bir hal alır.

 

Dosya Oluşturun

Yapacaklarınızı not aldığınız bir ajanda tutmaya başlayın. Nikâh tarihi, düğün salonu, alyanslar, pırlanta ve altın takılar, davetli listesi, alınacaklar, yapılacaklar ve her şeyi buraya not edin. Bunun için bir sürü not kâğıdına veya sayfalarca deftere ihtiyacınız yok. Ufak, güncel tarihli bir cep ajandası yeterli olacaktır. Hatta akıllı cihazlar için yazılmış birçok mobil uygulamada mevcut ve bunlardan birini de indirerek kullanabilirsiniz.

 

Ortak Bütçe Yapın

Masraflarınız elbette olacaktır. Ortak giderleri ajandanıza not edin. Ne kadar bütçeniz olduğunu da göz önünde bulundurarak, en uygun bütçe planını yapın.

Alyanslarınızı Seçin

Ortak zevkinize uygun olarak alyanslarınızın seçimi yapın. Bunun için internet üzerinden birçok araştırma yapabilirsiniz. Ancak güvenilir ve size kendinizi özel hissettirecek, müşteri memnuniyetine önem veren bir firmayı seçmeye özen gösterin.

 

Çevrenin Katkılarını Ekleyin

Siz evleniyor olabilirsiniz ancak yalnız değilsiniz. Aileniz başta olmak üzere, dostlarınız, sizi seven insanlar ve tanıdıklarınız da yanınızda olacaktır. Bütçenizi, onlardan alacağınız desteği de hesaplayarak rahatlatabilirsiniz. Örnek olarak, babanızdan kalan veya armağan edilecek bir ev varsa, konut sorununuz kesinlikle çözülmüştür. Yakın bir arkadaşınız düğün gününde arabasını size tahsis ederek, gelin arabası masrafından sizi kurtarabilir. Mahallenizde ki yıllarca gittiğiniz berber, damat traşınızı ücretsiz yapabilir. Gelinlik için tanıdığınız bir dostunuz sayesinde indirim alabilirsiniz. Pırlanta ve alyans seçiminde güvendiğiniz ve size özel indirimli fiyat verebilen bir pırlanta markasını seçebilirsiniz. Buna benzer birçok örnekle bütçeniz rahatlayabilir.

 

Evliliğinizi Duyurun

Evleneceğinizi herkese duyurun! Evet, bir davetiye hazırlayın etrafınızda sizi tanıyan, davetli listesine eklediğiniz herkese tarihin yaklaştığını hatırlatın.

DİĞER YAZILAR

1,62 Karat Pırlanta 5 Taş Alyans

Sizin Pırlanta Tercihiniz Hangisi?

Sizin Tercihiniz Hangisi? Elmasın milyarlarca yıllık yolculuğu sanat ile buluştu ve şık montürlerin üzerini süsleyen …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.