Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Elmas ve Elmas Yüzük, Kolye, Küpe Modelleri

Elmas ve Elmas Yüzük, Kolye, Küpe Modelleri

Elmas Yüzük Kolye Küpe SetElmas, pırlantanın kesime uğramamış, ham halidir. Bunun yanında bir de, ülkemizde elmas kesim olarak bilinen gül kesim vardır. Pek çok kimse elmas ve pırlantanın iki farklı taş olduğunu düşünür. Oysa ikisi de aynı taştır ve yalnızca kesim şekilleri farklıdır. Aynı kalite standartlarına sahip olan pırlanta ve elmastan; pırlanta, elmasa göre daha değerli ve pahalıdır.

Elmas genellikle klasik tektaş yüzük olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında gül modeli denilen, büyük taşın etrafına sıralanan küçük taşlarla süslenen model; yüzük, kolye ve küpeden oluşan set ve takımlarda en yaygın kullanılan modeldir. Ayrıca “Divanhane Çivisi” adı verilen ve küçük taşların sıkça sıralandığı yuvarlak model de oldukça ilgi görmüştür.

Elmas, eskiden beri çok yaygın olarak kullanılmış ve kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Antik tasarımlı mücevherlerde görülen elmasın altı pırlantanın aksine düzdür ve 12 ile 37 arasında değişen cilalı yüzeyi yani faseti vardır. Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyden yansıdığı için, pırlantadaki ateş ve parlaklık elmasda bulunmamaktadır.

Elmas nasıl bir taştır?

Değerli taşların başında gelen elmas, bilinen bütün cisimlerin en dayanıklısı ve en serti olmasıyla dikkat çekmektedir. Elmasın değeri, billur halde bulunması, çok sert olması ve çok nadir bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bilinenin aksine elmasile pırlanta farklı madenler değildir. Elmas pırlantanın ham yani işlenmemiş haline verilen isimdir. Pırlanta ise elmasın işlenerek belirli standartlarda şekillendirilmesiyle oluşmaktadır. Pırlantanın değerini belirleyen ise; dünya çapında standartlaşmış, karat, renk, berraklık ve kesimden oluşan 4C özellikleridir. Bir pırlantanın bu 4 özelliği ne kadar taşıdığı, onun fiyatını belirmede dikkate alınan önemli bir göstergedir. Karat, elmas ve benzeri değerli taşlar için kullanılan bir ağırlık ölçüsü birimidir. 1 karat, gramın 5’te 1’ine eşittir. Dünyada elde edilen elmasın %95′i, Afrika Kıtası’nın Angola, Gana, Sierra Leone gibi bölgelerinde çıkarılmaktadır. Güney Amerika ve Hindistan daha sonra gelmektedir.

Elmasın gerçek olduğunu nasıl anlarız?

Bir elmasın gerçekliğinin; belirli bir eğitimden geçmemiş, profesyonel olmayan kişiler tarafından tespiti mümkün değildir. Elmasın özgül ağırlığı, rengi ve taşın içindeki doğal izler bu konuda faydalanılacak ilk ipuçlarıdır. Bu konuda işin uzmanlarından destek almanızı tavsiye ederiz.

Elmas takı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Mücevherinizdeki taşlar, vücut yağını üzerine alarak, parlaklığını kaybedebilir. Ayrıca, kişisel bakım ürünleri ve temizlik malzemeleri pırlantanızın yüzey kısmında gölgelenmelere neden olabilir. Takılarınızı yumuşak bir sıvı deterjanla köpürttüğünüz ılık bir suyun içinde, yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalayabilirsiniz. Sonrasında ılık su ile durulamasınız. Bu sayede taşların parlaklığı ilk günkü haline dönecektir. Mücevherlerinizi karışık bir şekilde, hepsi bir arada, bir mücevher kutusuna koymamaya dikkat ediniz. Elmas son derece sert bir maden olduğundan darbelere oldukça dayanıklıdır. Ancak takılarınız birbirine temas ettiğinde metal kısımlarının çizilmesi muhtemeldir. Bununla birlikte taşları kavrayan tırnakların gevşemediğinden ya da eğilmediğinden emin olmak için zaman zaman işin uzmanlarına kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır.

Elmas hangi mücevherlerde kullanılır?

Elmas, nerdeyse tüm takı ve kişisel aksesuarlarda kullanılmaktadır. Başta tektaş pırlanta yüzük olmak üzere, farklı modellerde yüzük, kolye, küpe, bileklik ve gerdanlık gibi takılar; pırlantanın en çok kullanıldığı takılardır. Bunlarla birlikte; saat, broş, kol düğmesi ve hızma gibi aksesuarlarda da pırlanta taşlar sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde pırlanta taşlarla süslenmiş; kravat, cüzdan, anahtarlık ve kalem gibi kişisel eşyalar da bulmak mümkündür. Pırlatalı bir ürün alırken, pırlantanın renginin sizin için yeterli beyazlıkta ve parlaklıkta olması ve içerisinde bulunan izlerin gözle görülecek kadar belirgin olmamasına dikkat edebilirsiniz.

Elmas hangi kıyafetlerle birlikte kullanılabilir?

Elmas artık günlük yaşamın vazgeçilmez takıları arasına girmiştir. Her an, her zaman, bulunduğunuz her ortamda rahatlıkla takabileceğiniz bir pırlanta ve elmaslı takı modeli mutlaka vardır. Bunun için pırlanta, takının modeline bağlı olarak tüm kıyafetlerle birlikte kullanılabilir. Özel günlerde ve davetlerde ise, pırlanta ile birlikte, siyah ya da koyu kahve bir kıyafet tercih etmek yerinde olacaktır.

PIRLANTA MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: hızma modelleri, elmas küpe modelleri, 585 ayar yüzük fiyatları, erkek küpe modelleri, elmas modelleri, divanhane çivisi, altın hızma modelleri, divanhane çivisi yüzüğü…

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.