Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Elmasın Oluşumu ve Tarihi

Elmasın Oluşumu ve Tarihi

Ham ElmasElmaslar akıl almayacak kadar yaşlıdır. Elmasın oluşumu, dinozorların var olduğu dönemlerden bile çok daha önce, milyarlarca yıl öncesine dayanır. Bazı yıldızlardan bile daha yaşlı olan elmasın tarihi, hayret verici bir yolculuğa dayanır. Bu serüven çok eski bir elementi, dünyanın ölümsüz mücevherlerinden biri durumuna getirmiştir.

Son derece yüksek basınç ve ısı altında yer kabuğunun derinliklerinde kristalleşen elmas, gizemini, yanardağlardaki volkanik lavların yardımıyla dünyanın yüzeyine taşıyana kadar korudu. Sonrasında binlerce yıl boyunca doğanın zararlı etkilerine maruz kaldı. Bu zorlu yolculuğa, sadece çok az bir kısmı sabırla dayanarak bulunmayı başardı. Bunların da çok az bir miktarı mücevher yapımında kullanılabilecek büyüklük ve kaliteye sahiptir. Bulunanların büyük bir kısmı minik taşlardan ibarettir.

İlk elmas madenciliği, Hindistan’da 2800 yıldan uzun bir süre önce başlamıştır. Günümüzde birçok yeni ve farklı yöntem kullanılsa da elmas bulmak hala çok çaba gerektiren ve zorlu bir uğraştır. Jeologlar doğanın bu değerli taşlarını Sibirya’nın ve Kanada’nın donmuş tundralarından, Afrika’nın sıcaktan yanan çöllerine ve okyanus diplerine kadar her yerde aramaktadırlar.

Sadece bir tektaş için, bir evi dolduracak kadar toprağı elemek gerektiğini duymuş muydunuz?

TEKTAŞ YÜZÜK MODELLERİ VE FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: elmasın oluşumu, elmas oluşumu, ham elmas nasıl anlaşılır, elmasın tarihi, elmas, elmasın tarihcesi, elmasın oluşum süreci, ELMASLARIN OLUŞUMU…

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.