Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Elmasın Tarihi ve Kullanıldığı Yerler

Elmasın Tarihi ve Kullanıldığı Yerler

Ham Elmas

PIRLANTALI ÜRÜNLERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Değerli taşların başında gelen elmas, bilinen bütün cisimlerin en serti ve dayanıklı olmasıyla tanınmıştır. Tarih kaynaklarından elmasın M. Ö. 100 yıllarından beri bilindiği anlaşılmaktadır. Elmas, billur halde saf karbondur. Temelde, elmasla bildiğimiz maden kömürü benzer özellikler taşır. Elmasın değeri, billur halde bulunması, sert olması ve nadir bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Elmas, kuyumculuktaki “değerli taş” ve “endüstride kullanılan elmas” olarak ikiye ayrılmaktadır. Değerli taş olarak kullanılan elmasın ağırlık ölçü birimi karattır. Bir karat, ise gramın 5’te 1’ine; yani, 200 miligrama eşittir.

Endüstride kullanılan elmas, sertliğinden faydalanılarak, kaya ve metallerin kesilmesinde, oyulmasında faydalıdır.

Karbondan elmas elde etmek için yapılan tüm çabalar sonuçsuz kalmıştır. Elmas, yeryüzünün derinliklerinde, “elmas tünelleri” içinde bulunur. Bu sebeple, elmasın bulunması ve çıkarılması hayli güç bir uğraştır. Dünyada elde edilen elmasın %95’i, Afrika Kıtası’nın Angola, Gana, Belçika Kongosu, Tanganika, Sierra Leone gibi bölgelerinde çıkarılmaktadır. Güney Amerika ve Hindistan daha sonra gelmektedir.

Elmas gerek kuyumculuk ürünlerinde, gerekse endüstride topraktan çıkarıldığı gibi kullanılmaz. Topraktan çıkarılan taşlar temizlenir, parçalara ayrılır ve parlatılır. Çok sert bir maden olduğu için, kesimi işinde yine elmas kullanılır. Bugün elmas üretiminin %80’i endüstride kullanılmaktadır. Gerçek elmas güneş ışığı altında açık maviye yakın bir renk alır. Endüstride kullanılan ise kahverengimsi, ya da kurşunidir.

Dünyada bulunan 100 karattan büyük elmaslar sayılıdır. Bunlardan Cullinan ve Kuh-i Nur, yani Nur Dağı Elması, İngiltere kraliyet ailesinin mücevherleri arasında bulunmaktadır.

PIRLANTALI ÜRÜNLERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: elmas degerı, gerçek elmas fiyatları, elmasın kullanıldığı yerler, elmasın değeri, elmas değerleri, safir taşının degeri, kömürden elmas oluşumu, elmas değeri nasıl anlaşılır…

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.