Ana Sayfa / Uncategorized / HRD Sertifikası Nedir?

HRD Sertifikası Nedir?

HRD Antwerp, 1973 yılında Belçika’nın Antwerp kentinde Elmas Yüksek Konsülü (Hoge Raad voor Diamant), Belçika Devleti ve Elmas üreticileri temsilcileri tarafından kurulan özel bir vakıftır. Pırlanta konusundaki uzmanlığı ile kısa sürede tüm dünyaya adını duyuran girişim, dünya genelinde pırlanta değerlendirme sektörünün en saygın otoritelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu kuruluşun temel amacı pırlantaların değerlendirilmesi konusunda bağımsız sertifikasyondur.

HRD Antwerp Sertifikası Nedir?

Doğada nadir olarak bulunan ham elmasın işlenmesi ile elde edilen pırlanta tüm dünyada en kıymetli mücevherler arasında sayılmaktadır. Ülkemizde, pırlanta aslında bir kesim (cut) şekli olmasına rağmen ayrı bir taşmış gibi düşünülür. Pırlanta elmasın genel olarak yuvarlak kesim şekline Türkiye’de verilen addır.

Dünya üzerinde çıkarılan tüm pırlantalar birbirinden farklı ve hepsi eşsizdir. Fakat bu taşların özelliklerine göre değerleri de değişmektedir. Çok değerli bir doğal maden olan elmas için sahtecilik konusunda denetlenmesi ve bunun belgelenmesi hem satıcı firma hem de alıcı müşteri açısından büyük önem arz etmektedir.

Görsel 1: İşlem görmemiş ham elmas (pırlanta)

Pırlantaların dünya çapında belirlenmiş standartlarda sertifikalanmasının amacı taşın sınıflandırılmasının ve değerlendirilerek özelliklerinin belirlenmesidir. Pırlantaları sertifikalandıran dünyanın en büyük kurumlarından biri olan HRD Antwerp’in de temel misyonu pırlanta özelliklerinin belirlenmesi ve derecelendirilmesidir (grading).

Çizim 1: Yuvarlak Kesim Pırlanta Kesiti (Round Cut Diamond Cross Section)

Neden HRD Sertifikası?

Dünya genelinde kabul edilen HRD, HRD sertifikalı mücevher (beştaş, tektaş tamtur yüzük, kolye, küpe vs.) satın aldığınızda pırlantanın tüm özelliklerini bilmenizi sağlar. Kurum çeşitli elmas derecelendirme standartlarına göre inceleme yapar ve analiz çalışmasını size sunar.

Şema 1: 4C Kuralı

Pırlantanın Kökeni

HRD, tektaş yüzük ya da farklı bir pırlanta satın aldığınızda çeşitli bilgileri iletebilmek için öncelikle elmasın kökenini inceleyerek tespit eder. Ancak HRD sertifikası, pırlantanın ne kadar detaylı bir kesim çalışması sonrasında verildiği konusunda net bir örnek olmaktadır.

Pırlantanın Karatı

Karat ağırlığı bu kıymetli taşın değerinin belirlenmesinde büyük rol oynar. Değerli taş ölçekleri kullanılarak pırlantanın karatı (bir ağırlık birimidir) belirlenir ve bu rakam HRD sertifikalı beştaş gibi çeşitli tasarımların sertifikasına da kaydedilir. Beşinci ondalık sayıya kadar bu ölçü belirlenmektedir.

Pırlantanın Rengi

Pırlantanın rengi renksizden hafif sarıya kadar değişebilir. Bunun için de dünya genelinde geçerli olan standartlar uygulanır ve pırlanta rengi de belirlenerek HRD Antwerp pırlanta raporuna kaydedilir. HRD Sertifikalı tektaş gibi yüzükler satın alındığında rengi hakkında da bilgi sahibi olunur.

Pırlantanın Berraklığı

Loupe Clean (kusursuz) ve P3 (eksik) arasında bir derecelendirme ölçeği bulunur. Sayı, boyut, parlaklık, iç ve dış özellikler bu derecelendirme ölçeğinde mevcuttur. Pırlantanın berraklığının belirlenmesi için analizde algılanan verilerin bir diyagram üzerine çizilmesi de HRD sertifika ne kadar detaylı bilgi içeriyor diye düşünüyorsanız net bir örnek olabilir. Pırlantanın berraklığı bu şekilde belirlenir.

Pırlantanın Oranları

Kesim derecesi, taş kemer kalınlığı, alan genişliği gibi bilgiler de HRD sertifikalı beştaş tasarımlar satın almak isteyenlere fikir verir. Külah, alan genişliği, taç yüksekliği ve derinliği gibi verilerin kombinasyonu doğrultusunda HRD sertifikalı tektaş modelinin “iyi”, “çok iyi” ve “sıra dışı” olarak kategorilere ayrılmasını sağlar. Yapılan analiz çalışması için tasarımlar takı formunda da incelenebilir. Yani HRD tektaş yüzük için de bu incelemeyi yaparak raporlayabilir.

Pırlantanın Derecelendirme Notu

“Kötü” ve “çok iyi” arasında bir derecelendirme bulunur ve elmasın parlaklığı, işçilik kalitesi gibi unsurlar da bu derecelendirmeyi etkiler. Son olarak HRD Antwerp ne kadar detaylı bilgi sunar diye düşünüyorsanız bu derecelendirme notuna bakabilirsiniz.

Şema 2: Pırlantanın Yansıma Derecelendirmeleri

Tüm bu bilgiler doğrultusunda HRD sertifikalı tektaş yüzük özellikleri belirlenmektedir. Elbette sadece yüzük modelleri için değil pırlanta kullanılarak hazırlanan tüm mücevherat ederinin bu sertifikada yazan bilgiler doğrultusunda belirlendiğini belirtmeliyiz. Pırlanta HRD sertifikalı ne demek diye düşünenler için pırlantanın tüm bu özelliklerin biliniyor olması anlamına geldiğini belirtmek isteriz.

Peki, neden HRD sertifika sahibi olan bir pırlanta tercih edilmeli? Çünkü fason bir taşın çıplak gözle incelenmesi, özellikleri konusunda fikir vermez. Dolayısıyla HRD Avrupa’da ve Türkiye’de elmasın değerlendirilmesi konusunda son derece önemli bir otoritedir. Gerçek bir pırlanta satın aldığınızı ancak sertifikasının olup olmadığını sorgulayarak anlayabilirsiniz. Sahte bir pırlantanın bu sertifikayı alması imkansızdır.

HRD Antwerp Pırlanta İşlem AdımlarıŞema 3: Pırlanta İçin HRD Antwerp Laboratuvarlarında Uygulanan İşlemler


Ön Resepsiyon

Ön resepsiyona getirilen değerli taşlar tartılır, sayılır, hizmetleri belirlenir, Receipt Note olarak basılarak ön kaydı oluşturulmaktadır.

Arka Resepsiyon

Sistem girişi yapılararak laboratuvar akışına dahil edilir ve müşterinin ismi barkodlanarak akış içerisindeki gizliliği sağlanmaktadır.

Fotoğraflama

Taşların farklı optik ve ışık ortamlarında dijital resimlerinin çekimi sağlanmaktadır.

Spektroskopi

Taşın type ve sentetik analizi yapılıp, Fosforesans testinden geçirilen ve uygun görülmeyen taşlar müşteriye geri iade edilmektedir.

Renk ve Fluoresans Dereceleme

Renk kalibrasyonu sonrası renk ve fluoresans derecelendirilmesi insanlardan bağımsız makineler tarafından yapılarak sisteme yüklenir.

Kesim Ölçümü

Kesim ölçümü otomatik cihazlar tarafından yapılarak parametreler sisteme yüklenmektedir.

Berraklık Derecelendirmesi

Taşın kalitesini doğrudan etkileyen berraklık minimum iki eksper tarafından yapılır. Sonuç birbirinden farklı ise eksper sayısı 5’e çıkarılarak yeniden laboratuvar ortamında test edilir.

Lazer

Müşterinin isteği olması durumunda taşın kemer kısmına ID Card numarası lazer yardımı ile yazılmaktadır.

Kart Basımı

Tüm derecelendirme sonuçları ve taşın fotoğrafları ile bir QR kod oluşturulup, tüm bu verilerle bir ID Card basılır. Basılan kart üzerine UV ve hologram baskısı yapılabilmektedir.

Ultrasonik Kaynak

Özel olarak üretilmiş olan polikarbon parçalarla mekanik özelliğini korumak amacı ile taş ve kart kilitlenip, 15000 Hz’lik yüksek enerji ve frekans ile parçalar kaynatılmaktadır.

Fiyatlandırma ve Teslimat

İşlemlerin bitmesi ile birlikte taşlar sayılarak faturalandırılır ve ön resepsiyona iletilerek müşteriye teslim edilmesi için bilgi verilmektedir.

Eğer HRD sertifikalı ne demek diye düşünürseniz pırlantanın imitasyon ya da fason olmadığının belgesidir diyebiliriz. Bu kıymetli taşın uluslar arası güvencede satın alınmasını sağlamaktadırlar. 6 uzman gemolog tarafından incelendikten sonra hazırlanan sertifika pırlantanın kimlik belgesidir. Yani HRD sertifikalı ne demek sorusunun bir diğer yanıtı da pırlantanın gemologlar tarafından incelendiği ve gerçek olduğu anlamına gelir. Verilen bu sertifikanın gerçek olup olmadığını da HRD Antwerp sorgulama işlemi ile kolayca anlaşılabilir.

HRD Sertifikası Ne İşe Yarar?

Dünya genelinde pırlantaların sertifikalandırılmasını sağlayan farklı kurumlar/laboratuvarlar mevcuttur. Aynı zamanda bir pırlantanın değerinin belirlenmesi için de bu sertifikaya ihtiyaç duyulur. Çünkü pırlantanın değerini belirleyen 4 unsur bu sertifika için yapılan titiz çalışmada belirlenmektedir.

Pırlantanın karat, berraklık, kesim ve rengi 4C olarak adlandırılan özelliklerdir ve HRD sertifika bu özellikleri de içerir. Kurum bünyesinde görev yapan uzmanlar insanların nasıl bir pırlanta satın aldığını bilmesi için 4C özelliklerini de belirler ve raporlar. Dolayısıyla HRD sertifikası ne işe yarar sorusunun bir diğer yanıtı da müşterilerin satın aldıkları pırlantanın değerini bilmesini sağlamasıdır. Pırlanta satın alındığında HRD sertifikası nedir diye düşünülmesinin nedeni, pırlanta ile bu sertifikanın da verilmesidir. Çok sayıda kişi bu sertifikadan pırlanta satın aldığından haberdar olur. Sonrasında ise HRD sertifikası ne işe yarar araştırması yapıldığında tüm bu bilgilere ulaşılır.

HRD Türkiye

Dünyanın pek çok ülkesinde ofisi bulunan HRD Antwerp’in Türkiyede de çalışma ofisi ve laboratuvarı bulunmaktadır.

Eğer HRD sertifika ne kadar aktif diye düşünüyorsanız dünyanın pek çok ülkesinde gemoloji kursları düzenlediğini belirtebiliriz. Türkiye’de çok sayıda firma bu kurum ile anlaşarak ürünlerinin sertifikalandırmasını sağlamaktadır.

Sirius Pırlanta olarak sizler için ürettiğimiz her pırlantaya değer veriyor ve özelleştiriyoruz. 

HRD (Hoge Rood Voor Diamond) Sertifikalı ürünlerimizle alakalı ayrıcalık ve fırsatlarımız için Sirius Pırlanta‘yı ziyaret edebilirsiniz.

DİĞER YAZILAR

Pırlanta Kalpli Annelerimize

Her yıl Mayıs ayının 2. pazar günü kutlanan Anneler Günü bu yıl 12 Mayıs tarihinde …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.