Ana Sayfa / Genel / İki Kız Kardeş Çiçek ve Elmas

İki Kız Kardeş Çiçek ve Elmas

İki Kız Kardeş Çiçek ve Elmas

 

Doğa ananın birçok güzellikte çocuğu vardır. İki kız kardeş çiçek ve elmas, bunlardan sadece ikisidir. Çiçek, bitki örtüsünün ne kadar zevkli bir tasarımcı olduğunu, elmasta aynı zamanda, onun barındırdığı gizli hazinelerine delildir. Bu iki kız kardeşin de kendine has eşsiz güzellikleri vardır.

İşte bu iki kız kardeş çiçek ve elmas, pırlantalı çiçek yüzük modelleri tasarımcıların vazgeçilmez koleksiyonları arasındadır. Birçok marka koleksiyonlarında çiçek modelli ürünlere yer verir. Çiçek doğanın bize kendi güzelliği sunma yollarından biridir. Yaşamın olduğunu, güzelliğin varlığını ve pozitif duyguları anlatır. Kendimizi ifade etmenin, birbirimizi kutlamanın, hatırlamanın simgesidir.

Kelime Anlamı Nereden Gelmiştir?

Çiçek kelimesi; Eski Türkçeden gelir. Köken anlamı olarak “şişek, şiş, kabarmak, tomurmak” demektir. Bu yüzden çiçek hastalığı(variola)adını, hastalığın belirtilerinden biri olan, vücutta çıkan kabarıklıklardan almıştır. Yoksa güzel bir isim koyalım da hastalığı sevimli gösterelim diye düşünmemiştir doktorlar. Aynı zamanda çiçek hastalığı oldukça ölümcüldür.

Latince karşılığı “flos” olarak geçer.  Flos; Latincede güzel renkli çeşit, açan renkler gibi çok daha uygun ve ilgili anlamlar taşıyan bir kelimedir. İngilizcede ki “flower”da aynı kökten türemiştir.

Neden Çiçeklerden Esinlendik?

Çünkü en iyi ressamlar ve üretilen milyonlarca renk bir araya gelse bile doğada yetişen en basit çiçek kadar bile güzel olamaz. İşte doğa böyle bir mucizeler yatağıdır. Renkler vardır, koku vardır, içinde hayat vardır. Öyle bir hayat ki bu, onu koparsanız bile uzun süre canlı kalır. Ölüme karşı yaşamın güzelliğidir.

Dünya üzerinde yaklaşık üç yüz bin civarında bitki çeşidi bulunmaktadır. Bunların yarısına yakını yani yüz bin kadarı da çiçeklerden oluşmaktadır. Böyle bir bitki sınıfının insan yaratıcılığıyla birleştiğini düşünürsek, ortaya çıkabilecekler neredeyse sonsuzdur.

Doğanın Sert Kızı Elmas

Doğanın tek güzelliği ve bizlere “bundan daha iyisini yapamazsınız” iddiası çiçekler değildir. Çok daha muhteşem ve gizemli bir yaratımı daha vardır ki o da; değerli taşlardır! Yerin kilometrelerce altında oluşurlar ve yüzeye yakın kotlara çok uzun sürede(binlerce, bazen milyonlarca yılda) çıkarlar. Elmas, zümrüt, yakut ve benzer bütün değerli taşlar, doğanın çok zor bulunan, mucizevi güzellikleridir.

En değerli taş olan elmas, yerin 150-160 km altında, yerkürenin manto tabakasına yakın bir konumda oluşur. Oluşum şartları oldukça yüksektir. 1000 °C derecenin üzerinde bir sıcaklık ve cm² başına düşen 49 ATM basınç altında oluşur. Karbon atomları, düzgün, dörtyüzlü bir kovalent bağlantıyla bağlıdır. Özetlemek gerekirse, elmas doğada ki en sert madendir ve elbette en değerlisi, en güzelidir.

Tasarıma Dönüşüm

Bu iki doğa güzelliği bir sanatçıya, bir tasarımcıya ve her insana muhteşem fikirler verebilir. Elmas, pırlanta şeklinde kesilerek, ışıltısı ve değeri daha da mükemmelleşir. Nasıl her ressam mutlaka en az bir kere çiçeklerden esinlendiyse, her tasarımcı da aynısını yapar. Ancak her yapılan değil, uyumlu ve estetik olanlar öne çıkar.

 

DİĞER YAZILAR

E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik

Soru: Internette güvenlik nedir? Cevap: Internet üzerinden alışverişlerde güvenlik en önemli aşamadır. E-Ticaret’te alıcı, satıcıyı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.