Ana Sayfa / Pırlanta Alışverişi / Kapalı Çarşı ve Kuyumcular

Kapalı Çarşı ve Kuyumcular

Kapalıçarşı Kuyumcu

ONLINE  PIRLANTA MAĞAZASI İÇİN TIKLAYINIZ…

Eminönü’nün yukarısında; Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında yer alan Kapalı Çarşı (Grand Bazaar), 64 cadde ve sokağa, iki bedestene, 16 hana, 22 kapıya ve yaklaşık 3600 dükkana sahip olup, dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezlerindendir. Kapalı Çarşı 45.000 metrekare kapalı alana sahip olup, içinde yaklaşık olarak 20.000 kişi çalışmakta ve mevsimine göre günde 300.000 ile 500.000 arasında ziyaretçi almaktadır.

İstanbul denilince akla ilk gelenlerden biri Kapalı Çarşı olduğu gibi; Kapalı Çarşı denilince de ilk olarak kuyumcular ve pırlantalı mücevher mağazaları akla gelir. Eskiden esnafa olan güven duygusu halkın birikmiş parasının, bir banka gibi kuyumculara emanet edilmesine ve işletilmesine neden olurdu. Kapalı Çarşı, Türkiye ekonomisine yön veren önemli mekanlar arasındadır.

Günümüzde çoğu dükkan iş değişikliğine gitmiştir. Yorgancılar, fesçiler, terlikçiler gibi meslek grupları sadece sokak ismi olarak kalmıştır. Çarşının ana caddesi sayılan sokakta çoğunlukla mücevher dükkanları, buraya açılan bir sokakta ise altıncılar bulunur. Oldukça küçük olan bu dükkânlar değişik fiyat ve genellikle pazarlıkla satış yapmaktadırlar. Kapalı Çarşı, renk ve atraksiyon olarak her ne kadar eski canlılığını koruyor olsa da, 1970’li yıllardan itibaren alışveriş, çarşıyakınındaki modern ve büyük mağazalara doğru yayılmıştır.

Kapalı Çarşı, günün her saatinde kalabalık ve hareketlidir. Esnaf; ziyaretçileri, çoğunlukla da yabancı turistleri ısrarlı olarak kendi mağazasına davet eder. Çarşı girişinde gelişen konforlu, büyük mağazalar, Türkiye’de elde imal edilen ve ihracatı yapılan birçok eşyayı satışa sunmaktadır. El halıları ve mücevherat geleneksel Türk sanatının en güzel örneklerindendir.

Batılı yazarlar, seyahat yazıları ve anılarında Kapalı Çarşı’ya geniş yer ayırmışlardır. Kapalı Çarşı, İstanbul’u süsleyen bir cennettir.

ONLINE  PIRLANTA ALIŞVERİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: kapalı çarşı altın modelleri, kapali carsi kuyumcular, altıncılar çarşısı, KAPALI ÇARŞI PIRLANTA, kapalıçarşı pırlanta, istanbul kapalı çarşı kuyumcuları, kapalıçarşı kuyumcuları, kapalı çarşı kuyumcu…

DİĞER YAZILAR

Sirius Pırlanta dan Sevgililer Gününe Özel Kalbimdeki SEN Koleksiyonu

Sirius Pırlanta ailesi olarak herkesin pırlantası olsun istiyoruz. 2019 yılında Sevgililer Günü ‘ne özel yaptığımız …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.