Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Montür Ne Demek?

Montür Ne Demek?

Pırlanta modelleri satın alınırken bilinçli olmakta yarar vardır. Pırlanta takı bilincine sahip olunduğunda olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmak olası değildir. Pırlanta takılar için kullanılan montür kavramı vardır ve bu kavramı çok iyi bilinmesi önemlidir. Peki, montür ne demek? Montürün sözlük anlamı, taşların yerleştirildiği çerçeve ya da taşların yerleştirilme biçimidir. Montürlerin günümüzde fazla sayıda seçeneği ve şekli vardır ve bunlar pırlantanın güzelliğinin ortaya çıkmasını sağlayan en önemli detaylardır. Montür, tasarımın yanı sıra seçilen taşın nasıl konumlanacağını belirleyen bir parçadır. Yani taşla montür doğru sentezlenmediğinde taşın kalitesi de yanlış yansıtılmaktadır ve bu nedenle son derece önemli bir yere sahiptir. Taşa göre daha büyük ya da tam aksi daha küçük tercih edilen montür, taşın daha büyük ya da daha küçük görünmesine neden olmaktadır. Tüm pırlanta modellerinde önem kazanan montür seçimi, özellikle tek taş yüzüklerde çok daha fazla önemlidir. Çünkü tektaş yüzüklerde montör seçimi, pırlantanın göz almasını da ikinci planda kalmasına neden olmaktadır. Sirius Pırlanta, en uygun montör tavsiye etmektedir.

 

Montür ne demek sorusunun cevabını ararken kaç çeşit montür olduğunu da bilmek gereklidir. Bunlardan birisi ince tırnaklı montürdür. İnce tırnaklı montürlerde pırlantalar, her zaman ön plandadır.  Genel olarak küçük noktalar halinde iyice belirsizleşen tırnaklar gözle görülmeyecek bir yapıdadır. Pırlanta büyüklüğü gölgelenmemekte ve taş kendine has yapısıyla gerçek büyüklüğünde görünmektedir. Bu montür, taşın daha da kusursuz görünmesine imkan sağlamaktadır. Sirius Pırlanta, pırlanta kullanıcılarına montör konusunda doğru yol göstermektedir.

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.