Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Tektaş Montür Çeşitleri

Tektaş Montür Çeşitleri

Tektaş montür çeşitleri birbirinden farklı şekillerde ve farklı pırlanta taşları göre tasarlanmaktadır. Bunların arasında olan takoz tırnak, genellikle büyük pırlanta taşların yerleştirildiği takılar için geçerlidir. Takoz tırnak montür çeşidinde pırlanta taşın büyüklüğüne göre tırnaklar da büyük olmaktadır ve böylece taşın yerinde tamamen sabit kalması sağlanmaktadır. Montür çeşitleri arasında yer alan nokta tırnak, küçük pırlanta taşlarda kullanılmaktadır. Bu montürler küçük olmakla birlikte son derece dayanıklıdır. Günümüzde mücevher mağazalarında her zevke ve her yaşa uygun çok farklı tektaş pırlanka yüzük tasarımları vardır ancak yüzük seçerken yaşam tarzı dikkate alınmalıdır. Yüzük alırken takılmalara ve zararlara karşı gerçekçi olmalıdır. Ayrıca montüre de dikkat edilmelidir. Montür taşın parlaklığını etkilemeden ekstra koruma sağlamaktadır. Ancak zaman içinde bazı montürlerin tırnakları gevşeyebilmektedir. Bu nedenle her altı ayda bir kez mücevherlerin bakımı mutlaka yaptırılmalıdır. Bakım konusunda Sirius Pırlanta yardımcı olmaktadır.

 

Tektaş montör çeşitleri arasında badem tırnak, üçgen tırnak, kalp tırnak montürler de yer almaktadır. Bunların görüntüleri ve işlevleri birbirinden farklıdır ancak hepsinin ortak görevi tektaş yüzükteki pırlantayı sabit olarak tutmaktır. Montörün kaliteli bir şekilde yapılması, tektaş yüzüğün uzun yıllar sorunsuz kullanılmasını sağlamaktadır. Sirius Pırlanta, ustalıkla tasarlanan montürler kullanmakta ve pırlanta taşları bu sayede koruma altına almaktadır. Ancak montör ne kadar kaliteli yapılırsa yapılsın pırlanta takı kullanırken dikkatli olmakta yarar vardır. Pırlantalar bir başka pırlanta tarafından çizilmektedir ve bu durumu montürün engellemesine imkan yoktur. Bu nedenle pırlanta takılar birbirinden ayrı olarak muhafaza altına alınmalıdır.

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.