Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Fosiller kadar eski olan pırlantalar çok nadir olduklarından en değerli taşlardan biridir. Pırlantaların elmaslardan en önemli farkı kesimi olmakla birlikte aslında iki taşın birbirine benzer pek çok yanı vardır. Pırlantave elmaslarda bulunan en önemli özellik aşırı derecede sert olmalarıdır. Bu taşlar o kadar serttir ki yalnızca yine bir pırlanta veya elmas tarafından çizilebilirler. Bu nedenle pırlanta veya elmaslar bir kutuya kaldırılıp saklanacakları zaman tek tek konulmalıdır. Yine bu özellik sayesinde bir pırlantanın sahte olup olmadığı anlaşılabilir.

Günümüzde pırlanta adı altında ya gerçek pırlantalar ya da laboratuvarda üretilmiş sentetik taşlar satılmaktadır. Gerçek pırlantalar fosiller gibi çok uzun bir süreç içinde oluştuğundan içi tam olarak homojen değildir. Laboratuvar ortamında üretilen zirkon vb. isimler verilen sentetik taşlar homojen olarak üretilir. Sahte pırlanta nasıl anlaşılır derseniz,  farkı anlayabilmek için bir kâğıt üzerine bir kalemle çizgi çekin. Taşı üzerine koyduğunuzda pırlantada görüntü çok net olmayacak, ancak zirkon çizgiyi tamamen gösterecektir. Yine taşın üzerini çizmeye çalışarak gerçek pırlantayı zirkondan ayırt edebilirsiniz. Gerçek pırlantalar hiçbir şekilde başka bir metal tarafından çizilemez ve çarpma, darbe gibi etkilerden hiçbir şekilde etkilenmezler.

Pırlanta yaygın bilincin aksine doğadan sadece beyaz olarak çıkmaz. Tamamen sarı, siyah, mavi-beyaz ve kahverengi pırlantalar vardır. Bunlar en nadir pırlanta çeşitleri olup genellikle koleksiyoncular tarafından satın alınmaktadır. Üretilen sentetik taşların renkleri de birbiriyle aynı ve genellikle çok beyaz renktedirler.

Sadece pırlanta işi yapan firmalardan sahte pırlanta riskini düşünmeden güvenle alabilirsiniz. Ancak gümüş, altın vb. diğer ürünlerde satan firma ya da kuyumcular pırlanta uzmanı olmadığı için sahte pırlantayı ayırt edemeyebilirler.

İLGİLİ ARAMALAR: laboratuvar pırlantası, laboratuvar pırlantası nedir, altn yzk fiyatlar, laboratuvar pirlantasi ne demek, altın hızma modelleri ve fiyatları, siyah elmas nasil anlasilir, tek taşın gerçek olduğu nasıl anlaşılır, sahte pırlanta…

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.