Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Mıhlamacılık ve Mıhlama Sanatı

Mıhlamacılık ve Mıhlama Sanatı

Pırlanta Mıhlama Atölyesi

PIRLANTALI TAKI MODELLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Mıhlama; yerleştirmek, çakmak anlamına gelmektedir. Taşları, altın ve gümüş gibi metallere yerleştirme işine de mıhlama sanatı deniyor. Yani mıhlama; değerli veya değersiz taşların metalin yüzeyine çeşitli yöntemlerle oturtularak süsleme tekniğidir. Takıya kıymetli metalden daha pahalı olan taşlar da (pırlanta, elmas, zümrüt, yakut, safir gibi) mıhlanır. Böyle takılar mücevher olarak adlandırılmaktadır.

Mıhlayıcı, sanatını icra ederken aynı anda iki farklı amaç gözetmektedir. Bunlar; taşı yuvadan ayrılamayacak şekilde sıkıca sabitlemek ve taşın rengini, parlaklığını ve ışığını azami seviyeye çıkarmaktır.

Mıhlama işleminde montür ve taşın durumuna göre çok fazla teknik kullanılmaktadır. Ancak her teknikte esas olan, taşların maden tarafından sıkıştırılarak sabitlenmesidir.

Mıhlama ustası, ürünün görünümüne de yön vermektedir. Mıhlamacılıktaki estetik, ürünün kalitesini artırmaktadır.

PIRLANTALI TAKI MODELLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: mıhlayıcı, mıhlama sanatı, mıhlamacılık, mıhlayıcılık, mıhlamacılık nedir, pirlanta mihlama, tas mihlama, elmas mıhlama…

DİĞER YAZILAR

Pırlanta Nedir? Oluşumu ve Tarihçesi

Mitolojide; Yunanlılar için tanrıların gözyaşları, Romalılara göre yıldızlardan kopan parçalar, Hint inanışına göre insanı tüm …

Bir cevap yazın