Zümrüt Taşının Özellikleri ve Etkileri

Zümrüt KolyePek çok toplumun kültüründe zenginliği simgeleyen zümrüt, eşsiz yeşil rengiyle hayranlık uyandıran bir taştır. Göz alıcı güzellikte yeşil renge sahip olan zümrüt, en değerli taşlardan biridir. Parlak yeşilin yanı sıra, sarıya çalan yeşil ya da karanlık yeşil renklerine de rastlanmaktadır.

Zümrütler nadiren kusursuzdur, bu yüzden çoğunlukla yağlanarak kusurlarının gizlenmesi, renginin canlılaşması sağlanır. Işığı kırma ve dağıtma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, yakın değerdeki diğer değerli taşlara oranla fazla parıldamaz. Bunun yanında zümrüt diğer kıymetli taşlara nazaran daha yumuşaktır.

Günümüzde en iyi zümrütler Kolombiya’da çıkarılmaktadır. Diğer zümrüt kaynakları Avusturya, Hindistan, Avustralya, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, Norveç, Pakistan, Zimbabwe ve Amerika’dadır.

Zümrüt, asırlardır mücevher olarak kullanılmakta ve mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt, 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediye seçeneğidir.

Psikolojik olarak zümrüt; başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarıp, yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir. Kişiye sevgi duygusu verir ve yaşama sevincini artırır. Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir. Fiziksel olarak da; bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendiği iddia edilmektedir.

RENKLİ TAŞLI YÜZÜK MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Pırlanta ve Oval Zümrüt Taşlı Anturaj Yüzük3,33 Karat Pırlanta ve Damla Zümrüt Taşlı Su Yolu GerdanlıkPırlanta ve Damla Zümrüt Taşlı Yüzük

Pırlanta ve Oval Zümrüt Taşlı KolyePırlanta ve Oval Zümrüt Taşlı YüzükPırlanta ve Damla Zümrüt Taşlı Kolye

Pırlanta ve Damla Zümrüt Taşlı KüpePırlanta ve Oval Zümrüt Taşlı Çift Katlı Anturaj YüzükPırlanta ve Oktagon Kesim Zümrüt Taşlı Anturaj Küpe

İLGİLİ ARAMALAR: zümrüt taşının özellikleri, zümrüt taşının faydaları, zümrüt taşı özellikleri, zümrüt özellikleri, zümrüt taşı faydaları, zümrütün özellikleri, yakut taşı özellikleri, yakut taşı nasıl anlaşılır...

Yorumlar

5 Yorum yapılmış: “Zümrüt Taşının Özellikleri ve Etkileri”

 1. Ebubekir diyor ki: 04 Mar 2010 16:35

  Bende bir taş var da, arkadaşlarım değerli olduğunu soylüyorlar. Beni bilgilendirirseniz sevinirim, teşekkürler.

 2. Pırlanta diyor ki: 11 Mar 2010 22:18

  Bir değerli taş uzmanına, “taşı inceleterek” bilgi almanız yerinde olacaktır.

 3. Meryem diyor ki: 05 Oca 2015 03:33

  İyi aksamlar. Benim sorum bende buyuk babamdan kalma yesil bir tas var, cevremdekiler bunun zumrut oldugunu soyluyorlar. Bunun gercek zumrut oldugunu nasil anlariz, bilgi verirseniz sevinirim.

 4. kerem diyor ki: 30 Haz 2015 01:43

  merhaba siyah renkte zümrüt veya yakut varmıdır

 5. Pırlanta diyor ki: 22 Eyl 2015 11:47

  Öok koyu renkli zümrüt ve yakutlar da vardır ancak tam olarak siyah renkte olamazlar.

Bu konuda sizin de söyleyecekleriniz olabilir. Yorum yapın, yayınlayalım...