Ana Sayfa / Genel / Alyans Hangi Tarafa Takılır?

Alyans Hangi Tarafa Takılır?

Alyans, evlenecek kişilerin birbirlerine ettikleri bağlılık yemininin sembolüdür. Bu sembol, antik Mısır’da ortaya çıkmıştır. Bir dairenin sonsuz olduğundan hareketle alyanslar yuvarlak olarak belirlenmiştir. Evlilik aşamasında olmayan çiftler bile ilişkilerinin olduğunu belli etmek için yüzük takmaktadır. Peki, alyans hangi tarafa takılır? Milattan Önce 2800’lü yıllarda kullanılmaya başlandığı sanılan alyans, sol elin 4‘üncü parmağına,  yani serçe parmağının yanındaki parmağa takılmaktadır. Bunun nedeni hem romantik hem de bilimseldir. Sol elin 4’üncü parmağından geçerek doğrudan kalbe giden bir damar bulunmaktadır. Çiftlerin bu gerçeğin bir yansıması olarak kalben birbirine bağlandığı anlamını taşımaktadır. Ancak nişanlılık döneminde yüzük sağ elin 4’üncü parmağına takılmaktadır. Bunun bilimsel bir anlamı yoktur sadece evli ve nişanlı çiftlerin birbirlerinden ayrılması için yapılmıştır.

 

Alyans hangi tarafa takılır sorusu sorulurken tük kültürlerde evlilikte sol elin yüzük parmağına takıldığı gerçeği ile karşılaşılmaktadır. Örneğin Çinliler, sağ ve sol ellerini sır sırta verdikten sonra farklı şekillere sokmuşlar, birbirinden ayrılmayan tek parmakların yüzük parmakları olduğunu belirtmişlerdir. Bu nedenle alyansın 4’üncü parmağa takılmasını da bu tezle desteklemektedir. Alyans günümüze kadar birbirinden farklı kültürler tarafından 4’üncü parmak olarak belirlenince, henüz evlenmeyen çiftlere sağ elin yüzük parmağı seçenek olarak kalmıştır. Bir kadının sağ elinin 4’üncü parmağında alyans varsa, bu kadının nişanlı olduğu bilinmektedir. Sol elinin 4’üncü parmağında alyans varsa evli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca hangi parmağa takılırsa takılsın alyans bir semboldür ve en özel semboller de Sirius Pırlanta’nın online satış sitesinde yer almaktadır.

DİĞER YAZILAR

E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik

Soru: Internette güvenlik nedir? Cevap: Internet üzerinden alışverişlerde güvenlik en önemli aşamadır. E-Ticaret’te alıcı, satıcıyı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.