Ana Sayfa / Genel / Bebeğin Kulağı Ne Zaman Delinmelidir?

Bebeğin Kulağı Ne Zaman Delinmelidir?

Küçük kız bebeklere takılan küpelerin, onları olduklarından çok daha tatlı gösterdiği bilinen bir gerçektir. Peki, bebeğin kulağı ne zaman delinmelidir? Bu konu son derece önemlidir. Çünkü kulak delme işleminin ardından bebeğin bazı riskler altında olması riski vardır. Bu nedenle bebeklerin kulaklarının ne zaman delinmesi gerektiği bilinmelidir. Bebekler kulaklarındaki küpe ile oynayıp kalıcı zararlar verebilmektedir. Ayrıca küpeyi çıkarıp yutma tehlikesi de vardır. Bu nedenle uzmanlar, bebeklerin kulaklarının delinmesi için belli bir sürenin geçmesi gerektiğini ifade etmektedir ve genellikle de bunu 4 yaş olduğunu belirtmektedir. 4 yaş sonrasında çocukların kulaklarında bulunan küpenin varlığını bilmeleri, ebeveynlerinin öğretilerini dinleyecek duruma geldiği bilinen bir gerçektir.

 

Bebeğin kulağı ne zaman delinmelidir sorusu sorulurken nerelerde delinmeli sorusuna da cevap aranmalıdır. Bebeklerin kulakları kesinlikle hastanede ya da eczanede delinmelidir. Buralar steril ortamlardır ve böylece bebeklerin kulaklarının enfeksiyon kapma olasılığı azalmaktadır. Kulak delinme işlemi yapılırken bebeğin başının sabit tutulması gereklidir. Bebeğin aşırı tepki vermesi durumunda işlemin kesinlikle ertelenmesi şarttır. Bebeklerde kulak delme işlemini yapacak olan kişinin ellerinin, bebeğin de kulaklarının temiz olması önemlidir. Delinecek olan bölgenin tespit edilmesinin ardından kulak memesinin uyuşturulması lazımdır. Uyuşturma işlemi soğuk spreyle yapılmalıdır. Delme işleminin ardından ortalama iki hafta süresince bebeğin kulak memesinin bakımı yapılmalıdır. Küpenin kulak memesine dokunmadan çevrilerek yerinden oynatılması, kulak memesinin ön ve arka kısımlarına antibakteriyel krem uygulanmalıdır.

DİĞER YAZILAR

E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik

Soru: Internette güvenlik nedir? Cevap: Internet üzerinden alışverişlerde güvenlik en önemli aşamadır. E-Ticaret’te alıcı, satıcıyı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.