Ana Sayfa / Genel / Çemberlitaş Hamamı Nerede?

Çemberlitaş Hamamı Nerede?

İstanbul’a gelen turistler, hamam kültürünü tanımak için Türkiye’nin en eski hamamlarını ziyaret etmek istemektedir ve özellikle Çemberlitaş Hamamı nerede diye soru sorarak bu ünlü mekanı görmek istemektedir. Çemberlitaş Hamamı, İstanbul Çemberlitaş’ta, Divanyolu üzerinde yer almaktadır. Hamamın karşısında da Köprülü Mehmed Paşa Camii ile medrese ve türbesi, yan tarafında Vezir Hanı, eski Dar’ül-fünun binası, çevresinde ise Sultan II. Mahmud Türbesi ile haziresi, Köprülü Kütüphanesi, Atik Ali Paşa Camii ve medresesi ile Ali Baba Türbesi bulunmaktadır. Çambarlitaş Hamamı’nın Osmanlı Padişahlarından Sultan III. Murad’ın annesi, Nurbanu Sultan tarafından Üsküdar Toptaşı’nda bulunan Valide-i Atik Külliyesi’ne gelir getirmesi için inşa ettirilmiş ve vakfedilmiştir. Hamamın Mimar Sinan tarafından tasarlandığı belirtilmektedir. Hamamın inşa tarihi de 1584 yılıdır.

 

Çemberlitaş Hamamı nerede diye sorulduğunda Sultanahmet ile Beyazıt semtlerinin arasında bulunan Çemberlitaş’ta yer aldığı belirtilmektedir. Hamam, birbirinin tamamen benzeri ve yan yana bitişik olan çifte hamam şeklinde tasarlanmıştır. Hamamın erkekler bölümünün girişi Vezir Hanı Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Girişin üzerinde saçak vardır. Ayrıca giriş kapısının üzerinde, etrafı rumilerle bezeli, üç sıra şeklinde hazırlanmış altı mısralı kitabe bulunmaktadır. Hamamın kadınlar bölümünün girişi ise Divanyolu Caddesi üzerindeki Sultan Mahmut Türbesi tarafından olduğu sanılmaktadır. Ancak günümüze kadınlar ve erkekler ayrı girişi kullanmaktadır. İçeride bir yan kapı vardır ve bu yan kapı ile kadın ve erkekler kendi bölümlerine girmektedir.

DİĞER YAZILAR

E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik

Soru: Internette güvenlik nedir? Cevap: Internet üzerinden alışverişlerde güvenlik en önemli aşamadır. E-Ticaret’te alıcı, satıcıyı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.