Ana Sayfa / Pırlanta Eğitimi / Cz ve Pırlanta Nedir? Doğal Taş Mıdır?

Cz ve Pırlanta Nedir? Doğal Taş Mıdır?

Son yıllarda bazı internet sitelerinde (özellikle kullanıcıların satış yaptığı ve sitenin sorumluluğunun bulunmadığı açık artırma sitelerinde) –pırlanta diyerek-, “cz pırlanta” tabiriyle ürünler satılmaktadır. Bu tamamen tüketicileri yanıltıcı bir bilgi olup, satılan ürünlerin pırlanta ile uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Satışa sunulan bu madde gerçek pırlanta değildir.

Cz’nin açılımı “cubic zirconium” (cubic zirconia)’dır. Laboratuar ortamında insan eliyle üretilmektedir. Doğal ve değerli bir taş değildir. Bu maddenin pırlanta ile bir bağlantısı bulunmadığı gibi kayda değer bir maddi değere de sahip değildir. Pırlanta ile karşılaştırılabilecek önemli bir özelliği bulunmamaktadır. Söz konusu taşın ağırlığını da, pırlanta ile ilişkilendirilerek karat cinsinden belirtmek son derece yanlıştır. Büyüklüğü milimetre cinsinden çapı ile belirtmek doğru olanıdır.

Pırlanta satın almak isteyen tüketicilerin bu konulara dikkat etmesi ve yanlış bilgilendirmelere itibar etmemesi gerektiğini hatırlatırız.

SERTİFİKALI PIRLANTA TAKILAR İÇİN TIKLAYINIZ…

İLGİLİ ARAMALAR: pırlanta taş, zirconium taşı, cz pırlanta, pırlanta taşı, cz taş, cubic zirconium taşı, zirconium nedir, cubic zirconium tas…

DİĞER YAZILAR

Bahar Kampanyası

Bahar aylarındayız. Yenilenmenin ve yazın müjdecisidir nisan, mayıs ayları. Mart henüz bitmemiş kışın yarısıyken, nisan …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.