Ana Sayfa / Anneler Günü Hediyeleri / En Değerli Varlığımız Annelerimiz ve Anneler Günü Hediye Seçenekleri

En Değerli Varlığımız Annelerimiz ve Anneler Günü Hediye Seçenekleri

Bir anne her şeyin başlangıcıdır. Yaratımın, sahip çıkmanın, korumanın, var olmanın, hayat döngüsünün devamının, mücadelenin, güvenin, özverinin ve aile olmanın temelidir. Annelik kadına verilmiş en kutsal vasıftır. Anne kavramı bütün kültürlerde, medeniyetlerde, tarihte, inançlarda her şeyin en üst mertebesi ve saygı duyulan ilk kaynağıdır.

Tarihte en güçlü liderler annelerinin nasihat ve övgülerini daima dikkate almış, annelerinin sözlerini dikkate almışlardır. Dünyayı yöneten, tarihi değiştiren eşsiz liderlerinde büyük ve azimli karakterlerini yoğuran, onların anneleri olmuştur.

Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı yüce lider Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım buna en güzel örnektir. Aslen Karamanlı olup, Osmanlının II. Mehmed zamanında Selanik’e göç etmiştir. Zübeyde Hanım, çiftçilik ile uğraşan Hacı Sofu ailesindendir. Atatürk’ün anne tarafı Selanik ile Manastır arasında ki Vodina Sancağı(Sarıgöl) altında anılan Kayalar yerleşkesindeydiler. Sonrasında halen kaplıcalarıyla meşhur Langaza’ya yerleştiler. Dedesi Feyzullah Efendi’nin lakabı Sofu-zade idi. Zübeyde Hanım, 1857’de burada yani Langaza’da dünyaya gelmişti. Babası Sofuzade Feyzullah diğer adıyla Sadullah Ağa’dır. Annesi ise Ayşe Hanım’dır.

Aynı zamanda Molla Hanım diye de anılırdı. Zübeyde Hanım, 1871 yılında daha 14 yaşındayken Gümrük Muhafaza Teşkilatı’nda memur olarak görev yapan Ali Rıza Bey ile evlenmiştir. Çiftin ilk çocukları Selanik-Yenikapı semtinde doğmuştur. Fatma, Ömer ve Ahmet adlarında üç çocukları olmuştur. Nihayet 1881 yılında dördüncü çocukları olarak, Mustafa Kemal dünyaya gelmiştir. Ardından 1885 yılında Makbule, 1889 senesinde Naciye, hayata gözlerini açmıştır. Zübeyde Hanım, 1888 yılında da eşi Ali Rıza’yı kaybetmiştir. Zübeyde Hanım, ikinci evliliğini Selanik Gümrükler Müdürü Ragıp Bey ile yapmıştır. Balkan savaşı sonrasında Zübeyde Hanım, Ragıp Bey’den ayrılıp, kızı Makbule ile Beşiktaş Akaretler’e taşınmıştı. Daha sonra uzun süredir görmediği oğlu için Osmanlı Padişahı tarafından ölüm emri verildiğini duyan Zübeyde Hanım, oğluyla ancak 14 Haziran 1922 tarihinde Adapazarı’nda buluşabilmişti. Oğlunun yanına Ankara’ya yerleşen Zübeyde Hanım, Ankara’nın sert iklim şartları sebebiyle sağlığı bozulunca tedavi için İzmir’e gitmiş, 14 Ocak 1923 yılında, henüz altmışaltı yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Zübeyde Hanım’ın anıt mezarı, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bulunmaktadır.

Ülkemizin kurucusu büyük lider Mustafa Kemal Atatürk, annesine en büyük ve en güzel hediyeyi, doğduğu toprakları, bu vatanı armağan etmiştir. Bizde en azından annelerimize onu hatırladığımızı anlatan, ufak bir hediye verebiliriz. Hediyenin ne olduğu, ne kadar paha içerdiğinden çok onu anımsadığımızı anlatması yeterli olacaktır.

İşte Size Yardımcı Olabilecek Bazı Öneriler:

  • Birçok kadın kendisine çiçek alınmasını sever. Hatta bütün kadınlar çiçeksever demek daha doğru olacaktır. Annelerimize ufak bir buket çiçek almak onları mutlu edecektir.
  • İhtiyacı olan, daha önceden beğendiği ya da zevkine uygun giysi veya aksesuarlar da onu mutlu edecektir.
  • Bir arkadaşıyla veya sizinle birlikte gidebileceği günü birlik tatil ayarlayabilirsiniz.
  • El emeği, göz nuru olsun diyorsanız, duygularınızı anlatan ona özel notların veya anıların olduğu bir kitap ya da notlardan oluşan paket hazırlayabilirsiniz.
  • Baş başa çıkacağınız bir akşam yemeği, onu eskiden gitmeyi sevdiği bir yere götürmekte, ona mutluluk verecektir.
  • Birçok firmanın ve markanın anneler gününe özel kampanyalarla indirimli satışlar yaptığı bu günde mağazaları gezebilir ya da internet üzerinden de annenize şık bir kolye, mücevher veya pırlantalı bir takı satın alabilirsiniz.
  • İnci bir kolye, küpe, yüzük veya setler her anneye yakışabilir. Resimlerde bile tasvir edilirken inci takıyla bağdaştırılan anne figürü için simgesel ve maddi, manevi olarak değerli bir hediye seçeneği olacaktır.
  • Aynı zamanda yadigar olarak bilinen, milyonlarca yıllık tarihin parıltısını taşıyan eşsiz mineral elmas, annenize ne kadar eşsiz olduğunu hatırlatacaktır. Elmas seçenekleri de annenize güzel bir hediye olabilir.

Ne olursa olsun, hatta hiçbir şey alamasanız da, annenizi mutlu edecek içten bir “anneler günün kutlu olsun” sözünüz bile onu mutlu edecektir.

Annelerimizin ışığı üzerimizden eksik olmasın…

DİĞER YAZILAR

Anneler Gününde Pırlanta Yüzük Hediye

“Anneler Günü için ne hediye alsam” diye düşünmek, belki de hayattaki en zor düşüncelerden biridir. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.