Ana Sayfa / Değerli Renkli Taşlar / Yakut Taşının Özellikleri ve Yakut Takılar

Yakut Taşının Özellikleri ve Yakut Takılar

Yakut KolyeKırmızı rengin farklı tonlarında bulunan yakut, değerli taşlar arasında pırlantadan sonra en sert taştır. Pırlanta ile birlikte altın üzerine mıhlanarak, yüzük, küpe, kolye gibi takı modellerini süslemektedir. Daha düşük kalitedeki yakutlar ise gümüş ve altın takılarda kullanılmaktadır.

Yakut taşının özellikleri ve çeşitleri, yakut takılar ve modeller hakkında bilgi edinmek isterseniz, yakut hakkındaki aşağıdaki soru ve cevapları inceleyebilir, daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz:

Yakut nasıl bir taştır?

Yakut taşının özellerine baktığımızda, elmastan sonra sertlik bakımından ikinci taş olduğunu görmekteyiz. Kırmızının çok çeşitli tonlarında bulunabilen yakut, mücevher tutkunlarının en favori taşları arasındadır. Yakut, pembeden eflatuna ya da kahverengimsi kırmızıya göz alıcı bir renk yelpazesi sunmaktadır. En kaliteli doğal yakutların Tayland Burma’dan çıkarıldığı düşünülmektedir. Bu yakutların çoğu kahverengimsi kırmızı bir renge sahiptir. Bunun yanında; Pakistan’da, Afganistan’da ve Vietnam’da çok kaliteli, parlak kırmızı yakutlar çıkarılmaktadır. Rusya, Norveç, Hindistan, Avustralya ve Kuzey Carolina’da bulunanları ise çoğunlukla koyu renktedir.

Yakutun gerçek olduğunu nasıl anlarız?

Yakutun da doğal olmayanları yani insanlar tarafından üretilmiş olanları bulunmaktadır. Sentetik olarak üretilenler çok ucuza mal edilebilmektedir. İnsan yapımı yakutlar, gerçeğine çok yakın olan özelliklerde olabilmektedir. Suni olarak elde edilen bu yakutların içi incelendiğinde doğal olanlarda bulunmayan mikroskobik kabarcıklar ve oyuklar görülecektir. Bunlar, ışıkla birlikte ultraviyole ve kızılötesi ışınını da yansıtmadan geçirmektedirler. Tüm bunların yanında, farklı işlemlerle kalitesi artırılmış, özellikleri iyileştirilmiş yani difüzyona uğramış yakutlar da mevcuttur.

Yakut takı kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Yakut, pırlantadan sonra en sert taş olması nedeniyle darbelere oldukça dayanıklıdır. Parfümler, spreyler ve makyaj malzemeleri yakutun parlaklığının kaybolmasına neden olabilir. Köpüklü su ve diş fırçası yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir. Sonrasında bol su ile durulamak gerekir. Yakut her ne kadar sert bir taş olsa da, kullanılmadığı zamanlarda metal kısmının çizilip zarar görmemesi için diğer mücevherler ile karışık bir şekilde saklanmamalıdır.

Yakut ne tür mücevherlerde kullanılır?

Yakut hem altın hem de gümüş metalleri ile birlikte işlenerek mücevher haline getirilebilmektedir. En değerli ve kaliteli olanları ise pırlanta ile süslenerek kullanılır. Gümüş ürünlerde ise maddi değeri çok daha düşük olan yakutlar tercih edilmektedir. Yüzükten kolyeye, küpe ve gerdanlığa kadar birçok takıda yakut taşı sıkça kullanılmaktadır. Yakut taşlı bir mücevher alırken; renginin yoğunluğuna, canlılığına ve işlem görmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Yakut hangi kıyafetle birlikte kullanılır?

Yakut taşlı mücevherlerinizi; siyah, koyu gri, bordo ve özellikle bu yıl çok moda olan bej renginde kıyafetlerle rahatlıkla kullanılabilirsiniz. Yakut, asil ve sıcak bir görüntü vermektedir. İşle ilgili davetler ve toplantılarda size saygınlık kazandıracaktır.

YAKUT KOLYE MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Pırlanta ve Oval Yakut Taşlı Anturaj YüzükPırlanta ve Markiz Kesim Yakut Taşlı YüzükPırlanta ve Oval Yakut Taşlı Tamtur Yüzük

Pırlanta ve Damla Yakut Taşlı Su Yolu Anturaj KolyePırlanta ve Damla Yakut Taşlı Su Yolu Anturaj KüpePırlanta ve Oval Yakut Taşlı Kolye

İLGİLİ ARAMALAR: yakut taşının özellikleri, Yakut ta, degerli taslar, yakut taşının faydaları, yakut takılar, yakut değeri, yakutun değeri, YAKUT YUZUK…

DİĞER YAZILAR

Ametist Kalp Kolye

                  Doğanın derinliklerinde gizlenen birçok güzellik vardır. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.